Proiect didactic Clasa: 8 Tema lecţiei: Particularităţile alcătuirii descrierii localităţii, a monumentelor istorice şi culturale.

Tipul lecţiei:        de dezvoltare a deprinderilor şi priceperilor;

Strategia didactică:     

Ø           metode şi progedee: metoda exercsţiuliu, descoperirea, descoperirea didactică, conversaţiaeuristică, metoda interactivă, brainstormingul, problematizarea, expunerea euristică, argumentarea, algoritmizarea;

Ø          mijloace didactice: tabele, desene, fişe.

Obiective de referinţă:

Ø           asigurarea materialului necesar pentru însuşirea temei;

Ø           întrebuienţarea materialului adecvat temei;

Obiective operaţionale:

O1- să respecte normele limbii literare;

O2- să respecte normele ortoepice,

O3- să identifice elementele de descriere;

O4- să întrebuienţeze posibilităţile expresive ale limbei romîne;

O5- să manifeste interes faţă de tema abordată;

O6- să-şi îmbogăţească vocabularul cu noi cunoştinţe:

O7- să-şi exprime părerea şi s-o argumenteze;

O8- să manifeste toleranţă faţă de opiniile colegilor;


Scenariu didactic

 

ü     Organizarea clasei.

ü     Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale.

ü     Actualizarea cunoştinţelor.

v          Amintiţi-vă!

·        Dialog autentic

-         Ce fel de descriere cunoaştem?

-         Ce este descrierea literară?

-         Dar cea ştiinţifică?

-         Să ne amintim ce conţine structura unei compuneri?

-         Ce conţine întroducerea?

-         Ce vizează cuprinsul?

-         Ce cuprinde încheierea?

v         Îmbogăţiţi-vă cunoştinţele!

§       Deosebim mai multe tipuri de descriere: (Anexa 1)

-         descrierea unui obiect;

-         descrierea animalului;

-         descrierea interiorului;

-         descrierea naturii;

-         descrierea exteriorului omului;

-         descrierea acţiunilor;

-         descrierea localităţii;

-         descrierea din imaginaţie;

·        Argumentarea

-         Avem câteva fişe, pe ele veţi citi descrieri, le citiţi şi le puneţi la locul cuvenit.

v         Îmbogăţiţi-vă cunoştinţele!

Înainte de a trece la descrierea localităţii vom avea în vedere orice localitate făurită de mâinile omului; locul lui de trai: satul, orăşelul, strada, curtea, piaţa ş.a.

Cum credeţi, de unde poate începe descrierea localităţii?

1.     Impresia generală despre sat.

2.     Locul unde este situat satul.

3.     Punctele de atracţie ale satului, care să păstreze tema compunerii.

4.     Concluzie. Dorinţa.

·        Expunere euriatică explicativă

Dar e important să ştiţi: impresia pe care v-o produc obiectele, depinde de locul unde vă aflaţi, de modul în care priviţi. De exemplu: satul într-un fel va fi dimineaţa, în alt mod –ziua, cu totul altul –noaptea. Aşa şi în diferite anotimpuri. Acest lucru trebuie să ştiţi şi să-l aveţi în vedere, când veţi începe descrierea.

La descrierea monumentelor vom ţine cont de valorile cultural –istorice ale poporului nostru. Aici un rol important îl joacă observările proprii.

·        Metoda interactivă

Activitatea în grup.

·        Modelarea

I grup –Descrierea ştiinţifică a satului.

II grup –Descrierea literară a satului-

III grup –Locul de odihnă în sat.

IV grup –Strada mea în anotimp de iarnă.

V grup –Monumentul eroilor.

VI grup –Fântâna –monument cu apă limpede.

v         Îmbogăţiţi-vă cunoştinţele!

·        Descrierea didactică

Dacă e să întrebăm care substanţă este cea mai importantă pe planeta noastră, răspunsul va fi unicul –apa naturală. Satul noatru are o mare rezervă de apă în fântâni şi izvoare. Pe întregul sat sunt săpate 346 de fântâni, unele mai noi, altele din secolele trecute.

·        Metoda exerciţiului

Pentru acasă aţi avut de selectat din operele scriitorilor, poeţilor fragmentele unde este folosită descrierea.

·        Modelarea

Aţi avut de pregătit desene pe tema: „Satul meu în culori”. (Anexa2)

v         Exprimaţi-vă părerea!

·        Brainstormingul

-         Continuaţi...

ü    Evaluarea cunoştinţelor, deprinderilor, priceperilor.

ü    Temă pentru acasă.

De descris locuinţa voastră.

De memorizat ce conţine structura unei compuneri.

Обсудить у себя 0